دوشنبه 11 اسفند ماه 1393
 
 
  متن / HTML
 

برنامه های دفتر امور شهری استانداری در سطح استان اصفهان

 

برنامه دفتر امور شهری استانداری مستند به شرح وظایف مصوب و همچنین ماده 62 قانون شهرداريها«بمنظور راهنمایی و ایجاد هماهنگی در امور شهرداریها و آموزش کارکنان شهرداریها و همچنین نظارت در حسن اجرای وظایفی که طبق این قانون بعهده وزارت کشور گذاشته شده است سازمان متناسبی در وزارت کشور پیش بینی و تأسیس می شود . این سازمان موظف است تشکیلات خود را از هر نظر تکمیل و همواره مهندسین و کارشناسان تحصیل کرده در رشته های مختلف مورد نیاز شهرداریها را که دارای مدارک علمی و تخصصی باشند در اختیار داشته باشد تا بمنظور بازرسی شهرداریها و تهیه برنامه های مهم اصلاحات شهری و ساختمانی شهرها و بهبود مدیریت سازمان شهرداریها مورد استفاده قرار گیرد .

تبصره 1 : سازمانمذکور در این ماده مکلف است به منظور رفع احتیاجات فنی ئ اداری شهرداریهای کشور در مرکز هر استان دفاتر فنی شهرداری متشکل از مهندسین و کارشناسان مورد احتیاج تشکیل دهد .

تبصره 2 : وزارت کشور می تواند با انعقاد قراردادهای خاصی از خدمات افراد متخصص و یا دستگاههای مهندس مشاو راعم از داخلی و یا خارجی استفاده نموده و حق الزحمه مناسبی معاول آنچه که در برنامه های عمرانی دولت به این قبیل افراد یا موسسات برای کارهای مشابه پرداخت می شود ، بپردازد . ( تبصره 2 به موجب قانون 27/11/45 الحاق شده ) »

و با توجه جدی به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای اسلامی ، شهردار ، معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران در سال جاری بشرح ذیل به استحضار می رسد :

1- هدایت شهرداریها در جهت توجه همزمان به کالبد و روح شهرها از جمله مسائل فرهنگی و ارزشهای دینی واهتمام برای خدمت به مردم و تلاش و عزم جدی برای برطرف کردن ناهماهنگی های احتمالی میان دستگاهها و سازمان های مربوطه و همچنین لزوم شفاف سازی هزینه ها و بودجه های شهرداریها ، رعایت بیت المال ، تأثیر نگذاشتن گرایش ها و اختلاف نظرهای سیاسی برکارها و استفاده از روشهای علمی و محققان برجسته دانشگاهها در اداره شهرها و لزوم برخورد قاطعانه مدیران شهرداریها با افراد فرصت طلب ، در عین دسترسی آسان مردم به آنان .

2- با توجه به اینکه بسیاری از اعضای منتخب شوراهای اسلامی شهرها در دوره سوم جدید بوده و برخی از شهرداران نیز اولین تجربه خود را در احراز سمت شهردار طی می نمایند  برگزاری دوره آموزشی کاربردی برای آنان بسیار ضروری می باشد که برای شوراهای اسلامی این کار بایستی با هماهنگی دفتر امور اجتماعی استانداری و شورای عالی استنها صورت گیرد . برای اجرای این برنامه باید از وجوه افراد خبره و با تجربه استفاده شود و از تدریس موراد بطور صرفا ً تئوریک پرهیز گردد . برنامه های آموزشی از طریق تشکیل دوره های بصورت منطقه ای ، استانی و موردی و همچنین دستورالعمل ، بخشنامه و راهنمایی شهرداران و مأمورین شهرداری مراجعه کننده به دفتر انجام خواهد شد . بدیهی است هم اکنون برنامه هایی در دست اجرا می باشد که بایستی مورد بازنگری و اصلاح بویژه در زمینه مواد و عناوین درسی قرار گیرد .  

3- بمنظور نظارت در حسن اجرای وظایفی که طبق قانون بعهده وزارت کشور قرار گرفته ، سرکشی و بازدید و بررسی امور شهرداریها در محل بطور محسوس و غیر محسوس از ضرورتهای اجتناب ناپذیر می باشد که در این بازرسی ها سعی خواهد شد در مراحل اولیه جنبه آموزشی و ارشادی باشد و در مراحل بعدی و در صورت تکرار و تخلفات و اشتباهات احتمالی با تذکرات کتبی و در مرحله آخر با برخورد قانونی نسبت به اصلاح و تنظیم امور اقدام شایسته بعمل آید .

4- برای تحقق هدفهای مقرر در بند 3 لازم است کارکنان دفتر نیز تحت آموزش های لازم بطور مستمر قرار گیرند که در این باره با دعوت از محققان برجسته و کارشناسان متخصص و مطلع و مشورت با آنان ، این برنامه تنظیم و اجرا گردد .

5- با توجه به تنوع قوانین ، مقررات ، تصویب نامه و بخشنامه های مربوط به امور شهرداری ها و همچنین تغییرات پی در پی شوراهای اسلامی شهرها و شهرداران اغلب مشاهده شده اجرای این قوانین و مقررات به فراموشی سپرده شده و از گزارش امور خارج می شود که یکی از برنامه های اساسی باید یادآوری و تذکر در اجرای اینگونه قوانین و مصوبات وخط مشی های اساسی باشد .

6- لزوم توسعه فناوری اطلاعات در مدیریت شهری و شهرداریها به منظور تحقق شهرداری الکترونیک ، شهر الکترونیک  ، شهروند الکترونیک متناسب با فرهنگ و هویت خاص آن منطقه و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم و ضرور ی در راستای آموزش و بهره برداری سریع از قابلیتهای شهرداریها در زمینه استفاده از فناوری اطلاعات .

امیدوارم تحت حمایت و ارشادات استاندار محترم و همکاری تنگاتنگ فرمانداران فهیم و گرامی و با یاری خداوند متعال با اجرای برنامه های مذکور و همچنی نیازهای دیگری که در آینده پیش می آید بتوانیم تحولات اساسی در اداره امور شهرداریهاو قانون مندی و قانون مداری که حاصل آن رضایتمندی مردم و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود بوجود آورم .

ورود | عضويت
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 0
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 0

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 286868
Visitors بازديد هاي امروز: 10
Visitors بازديد هاي ديروز: 178
لطفادر مورد كيفيت وب سايت اعمال نظر فرمائيد.

 

تعداد جوابها : 136

عالي : 27%
خوب : 9%
متوسط : 7%
ضعيف : 57%

  ارسال  
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا